Sportivii din Moldova au luat 17 medalii la Campionatul de înot

Sportivii moldoveni au revenit acasă cu 17 medalii obținute în cadrul Campionatelor Internaționale de înot ale României, care s-au desfășurat în perioada 24-28 mai, la București.

Tatiana Salcuțan a obținut 800 de puncte la proba de 200 metri spate, 2.13.63 adulți, fiind desemnată cea mai bună sportivă la feminin. Tot ea a avut și cea mai bună performanță a junioarelor. Moldoveanca a câștigat astfel 4 medalii de aur, 3 de argint și 2 de bronz.

Alina Bulmag la proba de 100 m. bras a depășit-o pe sportiva din România cu rezultatul de 1.11.27, iar la proba 50 m. bras, Alina a înregistrat 32,79 sec.

Eugen Paponin a câștigat în rândul tinerilor, pe distanța 50 m bras cu un timp de 1.05.78, în rândul adulților la aceeași distanță Eugen a ocupat locul 3. De asemenea la distanța de 50 m bras, Eugen a fost primul în rândul tinerilor cu rezultatul de 29.88.

În cadrul competiției au participat în total 366 de sportivi din 9 țări, Republica Moldova fiind reprezentată de 17 sportivi.