![Засуха и экстремальная жара серьезно скажутся на урожае](https://moldova-today.com/wp-content/plugins/advanced-recent-posts-widget/timthumb/thumb.php?src=https://moldova-today.com/wp-content/uploads/2024/07/zasuha.jpg&h=200&w=250&z=0)
Cu ocazia Zilei Limbii Noastre, ambasadorul SUA în Republica Moldova, James D. Pettit a recitat o poezie în limba română.
James Pettit a fost deseori lăudat pentru faptul că vorbește fluent limba română, iar în acest mod își arată respectul față de limba și țara noastră. Ambasadorul a menționat anterior că a învățat această limbă din respect pentru poporul Moldovei.
Ambasadorul a început să studieze limba română la școala pentru ambasadori de la Washington, unde a avut mai mulți profesori originari din București. Astăzi, Pettit vorbește liber în limba română, precum și rusa, germana, chineza și spaniola.
Video poate fi vizualizat pe pagina oficială a ambasadei de pe Facebook.